Tehnikanurk

Praktiline info selle kohta, kuidas GPS radu oma nutitelefoniga treeningule kaasa võtta.

Kuidas GPS träkke kasutada?

Ajapikku olen leidnud töötava lahenduse, kuidas käepäraste  tehniliste abivahendite abil (nutitelefon) saab metsas  mõnd Samsung Estonian Cup (vana nimega Elion Estonian Cup ehk EEC) sõidu või TRM rajalõiku harjutada või uusi radu avastada.  Alguses oli plaan piirduda põhiliselt singlite ja metsaradadega, kuid kes siis ainult metsas mütates tugevaks saab, mahutrenni on ka ikka vaja teha :). Seetõttu leiab trenniradae hulgast ka maanteeradu (küll matkaradade nimetuse all). Seega, tsüklokrosserid (cyclocross) või ka maanteehundid – olete teretulnud kaasa lööma.

Tehnilised abivahendid

Hetkel kasutan radade alguspunktide ülesleidmiseks ja rajal püsimiseks Nokia 5800 ja programmi ViewRanger kooslust. Varem  katsetasin ka sellist programi nagu Trimble Outdoors, kuid see oli minu jaoks liiga keeruline ja liiga suurte võimalustega. Olen uurinud ka EveryTrail Pro’d– kuid see on mõeldud pigem oma raja salvestamiseks, teel pildistamiseks ja kellegi poolt valmis tehtud virtuaalsete giidide järgi liikumiseks, kui jalgrattaga liikumiseks. Mina sellest kasu ei osanud lõigata.

Kõige olulisem funktsioon ViewRangeril on minu meelest eraldi ülevaatliku ekraanivaate olemasolu (nn Trip view). Selle väljad on konfigureeritavad, aga kõige tähtsam väli on nool, mis suunab järgmise waypoint’ini. See on väga mõnus ja selge märk, mida vahel kontrollida, kui tundmatul rajal sõidad. Lisaks on olemas infoväli, mis annab teada mitme meetri peal paremal või vasemal rada kulgeb (Cross track.err). Symbiani versioonil on ka eraldi seadistatav hoiatus (hääl või vibra), kui rajalt juba liialt kõrvale kaldud, st viga meetrites juba liiga suur on. Praktiline ja minu vajadusteks piisav.

Olemasolevat GPX faili saab telefonis programmi importida ja träki põhjal teha ka route. Route olemasolul saab anda käsu “follow” ja sedasi siis hoida ennast rajal. Viewrangeri kodulehel on ka variant importida GPX fail ja teha sellest kohe route, kuid minu meelest lõikab see versioon osa punkte maha ja nii kipub veebilehe kaudu ettevalmistatud route kurve sirgeks tõmbama. Seetõttu soovitan kasutada träki telefoni importimise varianti. Programm on võimeline sünkroniseerima träkke ja route serveriga, seega kui peaks telefoniga midagi juhtuma, jäävad rajad alles.

Teine oluline ViewRanger programmi võimalus (mida ma vabavaralistest kaardirakendustest pole leidnud) on see, et programm võimaldab rada (Route) hoida kaardil all, samal ajal kui sinu teekonda joonistatakse samale kaardile. Nii näed üsna täpselt, kus liigud. Väikeseks probleemiks võib olla, et kuna programm kasutab OpenMapsi kaarte, samuti Bing ja Yahoo satelliitpilte, siis need pole just kuigi detailsed. Samas ei ole rattaga metsas sõitmisel minu meelest ka otsest mõtet täpsete kaartide jälgimiseks, esiteks on ekraani pisike ja teiseks pole tegu atlasega. Kui tahetakse peeneid kaarte kasutades rada planeerida, tuleb seda teha kodus arvutis.  Kui tõesti peaks ära eksima, siis on Nokias ju vaikimisi salvestatud Ovi maps, ka saab kasutada Google Mapsi, seega täpsemad kaardid on kasutatavad hädavajadusel.

Kahjuks puuduvad mul kogemused teiste seadmetega nagu nt Garmin Edge 705 HRM, siis neid kommenteerida ei oska.

Alguses oli vaja leida lahendus, kuidas kinnitada telefon juhtrauale, et seda saaks kogu aeg jälgida. Eestis on pakutud lahendusi siin või siin. Kuna Nokia pole veekindel, siis tuleb ilmselt sellele leiutada mingi asi ümber, vt arutelu või siin. Samas, kandsin oma Nokiat sadulakotis kummist vutlaris (+plastikaatkott) kaasas terve 2010 aasta Elionide etappidel, kõik töötab endiselt. Muidugi, kasutasin Nokiat siis lihtsalt oma GPS träkkide salvestamiseks Sportstrackeriga, st enne sõitu panin GPS käima, seega ekraani jälgimine polnud sõidu ajal üldse teemaks. ViewRangeri puhul tahaks ekraani ka sõiduajal näha.

Mobiil veekindlaks?

Ühe abivahendina viitasin ennist  Nokia telefonikotile CP-402. Kuna see oli Eestis ka netipoes müügil, siis tellisin ära. Siiski, selgus, et tegu pole kindlasti tolmu ja vihmakindla kotiga, kuna külgedel ja otstes on suured augud sees. Ehkki kott on mõeldud käsivarrel kandmiseks, kinnitasin koti ratta raami külge. Sellest allpool pikemalt. Kas poleks kindlam kasutada mõnda sellist jupstükki, mis on kohe veekindel ja mis olekski mõeldud juhtrauale kinnitamiseks? Kuna Eestist pole sellist varianti poest leidnud, siis olen uurinud mobiili veekindla kesta amazoni kaudu ostmist. See variant tundub olevat piltide järgi töökindlam, kui Durakadget’i variant.  Lisaks veel 1 variant – Arkon GPS032 müügikuulutuses väidetakse, et selle koti plastikust osad läksid katki.

Mobiili kinnitamine jalgrattale

2011 hooajal sõitsin kõik oma Elioni sõidud Nokia mobiilikott kinnitatuna ratta kesktorule. Nagu öeldud, ei ole tegu jalgrattale kinnitamiseks mõeldud kotiga vaid käe külge pandava variandiga. Mobiilikotil on küll endal elastne kinnitusrihm, kuid seda stabiilselt ratta juhtraua või raami külge kinnitada niisama lihtsalt ei saa. Otsisin kohta ja leidsin kõige mugavama kohana rattaraami kesktoru, kohe seal, kus lenksupost välja jookseb. Sealt on kõige lihtsam mobiiliekraani jälgida ja pealegi on see koht suhteliselt hästi kaitstud puuokste ja ka kukkumise korral. Kui lenksule kinnitada, siis on üsna tõenäoline, et üle nipli käimisel (ptüi-ptüi) saab ka kallis tehnikavidin tunda gravitatsiooni mõju. Ühesõnaga, vaja leida moodus, kuidas mobiilikott fikseerida raamitoru külge. Selleks sai muretsetud ehituspoest liimiga kinnitatavat takjapaela. Kleepisin takjariba mobiilikoti kõrvadele ja teise poole ehk “siili” raami külge, töötab! Ei kukkunud ära ega nihkunud kusagile. Terve 2011 hooaja pidas vastu. Takjaribale oli peale kirjutatud 10 000, loodetavasti tähendab see, et krõpsukinnitus peaks 10 000 korda kannatama kinni lahti tõmbamist. Õnneks oli 2011 aasta suhteliselt kuivade sõitudega, ka telefon pidas vastu, isegi tolmu ei paista see olevat. Hea telefon :)!

2012 hooaja eel otsustasin uusi võimalusi otsida. Ledisin, et Nokial on nüüd olemas spetsiaalne rattakott CP-532.  Hetkel ootan selle saabumist netipoest.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *